1,5 % szansa, czy zagrożenie ?

Dla nas i naszych Podopiecznych to ogromna SZANSA na pozyskanie środków finansowych, aby realizować działania statutowe fundacji, finansować i refundować koszty związane z leczeniem, rehabilitacją, diagnostyką oraz poprawą warunków bytowych Podopiecznych i ich rodzin, a także osób potrzebujących, które zgłaszają się do nas z licznymi prośbami o pomoc.

Rozliczając się z fiskusem za 2002 r. prosimy pamiętajcie o nas i naszych Podopiecznych.

Dziś prezentujemy kolejną osobę – Pana Andrzeja Święsa z Lutami Górnej, który czeka na Państwa pomoc i wsparcie.Pan Andrzej Święs, mieszkaniec Lutomi Górnej od 5 lat jest osobą z niepełnosprawnościami, wymaga całodobowej opieki i pomocy.

Jako młody chłopak szybko zaczął pracować, ponieważ życie go do tego zmusiło. Mimo trudnych doświadczeń Pan Andrzej był zawsze osobą uczynną i wrażliwą na ludzka krzywdę. Mimo, że los go nie rozpieszczał to on pomagał innym, twierdził bowiem, że dobro zawsze powraca. To była jego dewiza życiowa, którą kierował się przez całe życie. Jako jedyny żywiciel rodziny ciężko pracował, aby zapewnić bliskim dostanie i godne warunki życia. Z zawodu był dekarzem i stolarzem, i przez 25 lat pracował w swoim zawodzie. Kiedy po pracy miał wolną chwilę, udawał się do swojego warsztatu i tam oddawał się swojej pasji – rzeźbiarstwu wykonując przepiękne rzeczy z drewna. To zajęcie dawało mu ogromną satysfakcję i radość. Andrzej był osobą bardzo pracowita. Nie marnował wolnego czasu na zbytki, czy leniuchowanie. Zawsze zaangażowany całym sobą w to co robił.

Niestety w 2017r. doznał udaru niedokrwiennego mózgu po czym został sparaliżowany – stan okazał się bardzo ciężki. Pan Andrzej złamał się swoim stanem zdrowia i dalszym życiem, które przewróciło do góry nogami o 180 stopni. Z dnia na dzień z osoby aktywnej zawodowo stał się osobą niepełnosprawną wymagającą całodobowej opieki. Nie jest w stanie sam się poruszać. Nagi zastępuje mu wózek inwalidzki. Pan Andrzej potrzebuje pomocy przy wszystkich czynnościach samoobsługowych. Ogromnym problemy w opiece nad nim są liczne bariery w domu pana Andrzeja (architektoniczne, techniczne, w komunikowaniu się), które utrudniają, a wręcz uniemożliwiają sprawowanie opieki – wykonywanie czynności higienicznych, czy samoobsługowych. Ogromnym wyzwaniem jest np. kąpiel gdyż łazienka nie jest dostosowana do potrzeb osoby na wózku. Rodzina opiekująca się panem Andrzejem codziennie musi znosić go ze schodów, z pierwszego pietra do łazienki znajdującej się na parterze domu.

Pan Andrzej musi codziennie przyjmować bardzo dużo leków, które w pewien sposób osłabiają organizm i wpływają na pogorszenie się jego percepcji i komunikacji.

Poza tym pan Andrzej potrzebuje codziennej rehabilitacji w warunkach domowych. Konieczny jest również odpowiedni sprzęt (podnośnik transportowy, schodołazy, pionizator, wózek elektryczny itp), który ułatwiłby opiekę nad nim. Pilną potrzebą jest także remont łazienki, likwidacja barier i wszelkich utrudnień w domu pana Andrzeja.

Córka opiekująca się panem Andrzejem mówi, iż „opieka nad tatą to ogromne wyzwanie dla całej rodziny, zarówno logistyczne jak i finansowe”.

Pan Andrzej potrzebuje pomocy i wsparcia finansowego, aby ułatwić mu i jego rodzinie dalsze funkcjonowanie, opiekę i godne życie.

Panu Andrzejowi można pomóc przekazując 1,5% podatku w rozliczeniu PIT za 2022 r. Należy wpisać numer KRS Fundacji „Bliżej Siebie” 0000650616 z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy Andrzej Święs.

Darowiznę na rzecz pana Andrzeja można również przekazać za pośrednictwem platformy siepomaga, gdzie prowadzana jest dla niego zbiórka.

Link do zbiórki https://www.siepomaga.pl/andrzej-swies

Skip to content